Z minulých ročníků

Den české historie 2022

Den české historie se uskutečnil 19. a 20. srpna 2022 a v pátek po rozbití táborů vojenských historických klubů zahájil nočním představením. Akční ukázka vojenského historického klubu Tommy představovala německý noční útok na pozice britské armády v Africe tak, jak tomu bylo v létě 1942.

V hlavní den akce, v sobotu, bylo sice mírně deštivo, ale na rozdíl od jiných lokalit, kde se brodili bahnem a museli akce úplně zrušit, přišly na naši akci stovky návštěvníků, kteří měli na co koukat a čím se bavit. Vojenské historické tábory byly umístěny v parku na náměstí (tábor německých ozbrojených sil) a v prostoru Na Valech (britský tábor představující africkou misi).  Dorazila také Armáda České republiky, která přivezla moderní kolovou techniku. Kvůli špatné viditelnosti letos nedolétl slíbený vrtulník AČR. Veteran Car Club z Havlíčkova Brodu přivezl ukázat krásné historické automobily a připravil pro děti střelnici.

Před podiem se střídaly ukázky vojenských akcí, uniforem i historických zbraní.

A abychom nezůstali jen u vojenství, připravili jsme ve spolupráci s historickým klubem módní přehlídku odívání z 20. a 30. let, kterou i přes nepřízeň počasí absolvovali dámy i pánové pod širým nebem s dobovými deštníky.

V sokolovně byla připravena výstava Anthropoid a promítaly se nejnovější dokumentární filmy k tomuto tématu, připravené známými historiky a odborníky na zbraně. Novinkou byla vědomostní hra Po stopách Anthropoidu, která probíhala po celé obci a mohli ji hrát malí i velcí. Za odměnu si po absolvování mohli vybrat pěkný dárek. Nechyběla hraná ukázka ani další aktivity.

Na naší akci jsme přivítali také vzácné hosty. Tím nejvzácnějším byla nepochybně dcera slavné rodačky Boženy Vicherkové, Božena Rybáková, která navštívila Křivsoudov po více než šedesáti letech. Božena Vicherková, roz. Marešová, manželka gen. Vicherka, byla aktivní spolupracovnicí skupin Anthropoid a Silver A, i Tří králů a byla za svou činnost popravena v KT Mauthausen 24. 10. 1942.

Přivítali jsme také hejtmanku Středočeského kraje Petru Peckovou, válečné veterány, členy ČsOL a další vzácné hosty.

Celý den doprovázela skvělými hudebními vstupy skupina Vanda a její banda. Akci zakončila svým koncertem skupina Taxmeni.

Děkujeme za skvělou pomoc vedení městyse Křivsoudov a občanům, kteří se podíleli na stavbách stanů a dalším technickém zajištění, a především členům SDH Křivsoudov, kteří jako vždy připravili špičkové pohoštění.

Rok 2021

VIII. ročník Dne české historie je minulostí. Den si všichni užili a více než 1500 návštěvníků mohlo zhlédnout bohatý program.

Děkujeme všem našim spolupracovníkům, podporovatelům a sponzorům.

Těšíme se na příští rok.

Fotili: členové KVH Tommy a Věra Petříčková

Rok 2020

Den české historie se uskutečnil 12. září. Byl plný akcí, scének a bojových vystoupení. Děkujeme všem vojenským historickým klubům, kteří se podíleli na programu, zvláště KVH Tommy, VCC Sturm, KVH Čeští lvi, sdružení přátel historie US Army, KVH Carnivora. 

Naše poděkování patří také především našim váženým partnerům a sponzorům, spolupracovníkům - dobrovolníkům Centra české historie, vedení městyse Křivsoudov a všem dobrovolným hasičům SDH Křivsoudov, kteří obětavě přiložili ruku k dílu, aby se akce vydařila.

Těšíme se, že se opět příští rok setkáme!

Fotili: Jakub Frýbort, Toník Kubáč, KVH Čeští lvi