DEN ČESKÉ HISTORIE 2023

Tábory a výstavky vojenských historických klubů

ARMY NURSE

Dobový tábor, komentovaná přehlídka uniforem a vybavení, výstava k 80. výročí operace Avalanche – vylodění v italském Salernu, věnovaná americkým armádním zdravotním sestrám, které se této operace zúčastnily.

KVH TOMMY

Celodenní živé diorama na téma boje v Itálii v roce 1943 a život vojáků na této frontové linii, historická technika - Chevrolety C15, Jeepy Willys, M8 Greyhound, výstavky zbraní, uniforem.

Co ještě nevíte o četnících a jejich životě a službě?

To se můžete dozvědět od plk. Michala Dlouhého, duchovního autora Četnických humoresek, scénáristy a autora mnoha dalších knih o prvorepublikovém četnictvu, a také od členů Četnické pátrací stanice z Chlumce nad Cidlinou.

Spolek Kämpferinnen  

představí jednotku německých spojovatelských pomocnic (Nachrichtenhelferinnen des Heeres), doplněnou o expozici německé válečné spojovatelny, kde mimo telekomunikačního a radiokomunikačního zařízení bude k vidění i mnoho dalšího ,,štábního" a kancelářského vybavení. Mimo mnohého originálního druhoválečného vybavení bude možnost nahlédnout i do služebního a každodenního života těchto pomocných ženských armádních sborů.

VCC Sturm z. s. a další kluby

Dobový tábor s programem a výstavkami, technika Wehrmachtu, dobová polní kuchyň, spojovací technika a radiotechnika, jednotky SS v Itálii.

Co se dozvíte na výstavách

Vítej, republiko!

Průřez důležitými roky novodobé české historie, a to od první světové války až do nového dvacátého prvního století. Nezapomeňme, že letos si připomínáme 105. výročí vzniku Československé republiky.

Výstava bude umístěna v sokolovně.

Lidice – příběh české vsi

Nejen v Česku, ale i ve světě je známý příběh obce Lidice, kterou vypálili nacisté jako pomstu za útok na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Připomeneme si připomenout život této vsi a její obyvatele před tím, než je pohltil nacistický teror. Výstavu zpracoval renomovaný historik a stávající ředitel Památníku Lidice PhDr. Eduard Stehlík. K dispozici budou pracovní listy, takže si můžete po přečtení panelů vyzkoušet, co jste si zapamatovali.

Výstava bude umístěna ve Spolkovém domě na náměstí.

Co vás čeká za akční ukázky

boje Special Raiding Squadron s německými výsadkáři o město Termoli

Operace Devon – dobytí města Termoli 1943

Takové stroje neuvidíte každý den! 
Spojenecká technika v akci.
Co k nám přijede?

Projekt American Liberator (www.americanliberator.cz) vám představí šestikolové lehké obrněné vozidlo M8 "Greyhound", které můžete obdivovat jak při bojové ukázce, tak při ukázce statické.
Statická ukázka bude doplněna o pásové vozidlo M29 "Weasel" a i u něj můžete očekávat, že bude v pohybu.

Více informací o této spojenecké technice se dozvíte na odkazu https://www.americanliberator.cz/muzeum/vojenska-technika

Co nového nám představí AČR?

Přijedou nová Tatra Force a džíp Toyota Hilux s výnosnou soupravou.

Kdo nám letos bude hrát

The Rebel Pipers - Pipes and Drums

Nejdéle nepřetržitě působící skotský dudácký band na území České republiky účinkoval na Dnech české historie již několikrát. Nyní je přivítáme po šesti letech, a tak se můžete těšit na skotské balady i bojové písně, které provázely také české vojáky při jejich pobytu ve Velké Británii.

Tato skupina svým koncertem uzavře oficiální program Dne české historie. Bratři Malinové, tedy banjista Luboš (Druhá tráva), kytarista Pavel a houslista Josef k sobě přizvali kontrabasistu Pavla Peroutku. Mají za sebou řadu koncertů v USA i na domácích pódiích a spolupráci s hudebními veličinami jako Pavel Bobek, Robert Křesťan, Spirituál Kvintet aj. Hudebníci udržují živý odkaz východočeské trampské a bluegrassové hudby, na které vyrůstali. Posluchači se mohou těšit na známé písně jako Stín staré řeky, A život běží dál nebo Rychlejší koně, kterým skupina vtiskla svou virtuózní interpretací nezaměnitelný zvuk.

Oblíbená multižánrová kapela bude provázet celým Dnem české historie.

Co vás ještě čeká

Dětský koutek se zábavou
Hasičská střelnice o ceny
Interaktivní hra "Co (ne)víte o českém filmu"
Vyhlídková plošina
Dobré jídlo a pití do pozdních večerních hodin