IX. ročník Dne české historie se blíží! 

Stručně o programu

Pátek 19. 8. 2022

Pokud budete poblíž již v pátek, můžete večer zavítat do britského tábora pod sokolovnou a zhlédnout filmy o africké misi Čechoslováků v barvách britské armády.

Těsně před desátou večerní, až se setmí, budete moci Na Valech sledovat útok německé Luftwaffe na britský tábor!

V sobotu nás čeká bohatý program:

Přiletí vrtulník W-3A Sokol ze 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, který si budete moci zblízka prohlédnout.

Parašutisté AČR předvedou své umění a náš den obohatí svými seskoky.

V sokolovně bude ke zhlédnutí výstava Operace Anthropoid. Poprvé budete moci zhlédnout tři originální dokumentární filmy o operaci Anthropoid, které vznikly na jaře letošního roku.

A Jaroslav Čvančara bude od 15 hodin podepisovat nové rozšířené vydání své knihy Anthropoid - příběh československých vlastenců (a také jakoukoli jinou ze svých knih). Pozor - v prodeji bude i druhé vydání knihy Pravomil Raichl - život na hranici smrti, nebo naprostou novinku Kameraman Čeněk Zahradníček - vzestup a pád filmového týdeníku Aktualita.


Opět si budete moci podrobně prohlédnout moderní techniku AČR, s níž přijedou příslušníci 13. dělostřeleckého pluku Jince. Můžete se těšit na ukázky 152mm samohybné kanónové houfnice DANA, lehkého obrněného vozidla IVECO a nákladního vozidla Tatra T-815.

Veteran car club předvede dobové automobily a jejich schopnosti.

A co móda?  

Těšit se můžete na módní přehlídku z 20. a 30. let minulého století.


Tábor klubu vojenské historie Tommy, který se zabývá britskou armádou, bude letos v prostoru Na Valech a připomene především africké tažení v rozhodujícím roce 1942.

Tábor vojenských historických klubů soustřeďujících se na německou brannou moc, letos najdete v parku na náměstí a bude se na co dívat. Uvidíte (a také uslyšíte) kulometné družstvo. Zhlédnete výstavky uniforem, techniky Wehrmachtu, německých výsadkářů v Africe a mnoho dalšího.

Nezapomeňme na ukázky před podiem! Čekají vás zajímavé informace, ukázky zbraní, ale i dobové scénky a hrané ukázky. A protože si připomínáme především 80. výročí operace Anthropoid, budou se týkat především (středo)českých vlastenců.


"Četník" Michal Dlouhý, duchovní autor Četnických humoresek, přijede s informacemi o prvorepublikovém četnictvu i parašutistovi ze skupiny BIOSCOP Jaroslavu Koubovi.

Spolkový dům na náměstí v č. p. 2 se slavnostně poprvé otevře veřejnosti! A v něm budete moci zhlédnout výstavku Významní občané městyse Křivsoudov.

Celý den nás bude provázet hudba hudební skupiny Vanda a její Banda.

Od 16 hodin přivítáme na podiu Taxmeny s jejich osvědčenými hity i úplně novými skladbami.

Po celý den vás čeká velká hra Po stopách Anthropoidu.


Těšit se můžete na promítání dokumentárních filmů a další doprovodný program.

Pro děti je připraven program v dětském koutku. Celý den pro ně budou přichystány hry, soutěže a tvůrčí aktivity.

U stánků budete mít možnost zakoupit knihy, audioknihy, odznaky, oblečení, militarie a další zboží s tématem české historie.