Shlédněte filmový záznam III. ročníku Dne české historie 2016 v městyse Křivsoudov.

Hrdinové spadnou z nebe

 

V sobotu 20. srpna 2016 si v Křivsoudově na Dnu české historie jsme si připomněli 75. výročí zahájení výsadků příslušníků čs. zahraniční armády z Velké Británie do tehdejšího Protektorátu. Vrcholem bohatého programu byl také seskok parašutistů Armády České republiky z vrtulníku Mi-17.

 

Třetí ročník Dne české historie měl bohatý program, který naplnily historické kluby, váleční veteráni i současní příslušníci Armády ČR. Ale také hudba, móda a akce pro děti. Program byl koncipován tak, aby si v křivsoudovské sokolovně a okolí našla zábavu celá rodina.

Den patřil české historii, spojené s hrdiny II. světové války, a to především parašutisty, kteří se v té době již cvičili u britských jednotek speciálních operací pro své úkoly v okupované vlasti.

Bohatý program byl sestaven z ukázek výcviku, bojových scén a předvedení výzbroje a výstroje v podání vojenských historických klubů. Tak byla možnost prohlédnout si například vojenský tábor britských parašutistů, houfnici, pancéřovanou PV3S s protiletadlovým kanónem „dvojčetem“, americký Hummeru s vojenskou výbavou nebo Jeepy. Poprvé se představily také historické automobily a motocykly československé výroby.

Připraveny byly ukázky střelných zbraní, které používali parašutisté v britské armádě v období II. světové války i hrané ukázky přepadení, únosu či přestřelky.

Vyvrcholením této části programu byl výsadek příslušníků Armády České republiky. Moderní leteckou techniku vzdušných sil reprezentoval vrtulník Mi-17, z něhož specialisté záchranné a výsadkové služby 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely provedli seskok. Vrtulník následně přistál a veřejnost si ho mohla prohlédnout.

Bavily také dámy, které vojenská technika nechává chladnou, byla připravena retro módní přehlídka z období 40. a 50. let minulého století. 

Program nezapomněl ani na malé či větší děti, pro něž byl letos podstatně rozšířen dětský koutek o zajímavé atrakce, skluzavky, soutěže. Větší děti si mohly vyzkoušet opičí dráhu simulující výcvik nováčka v armádě.

Zábavu doplnila hudba v podání oblíbených Taxmenů a nově také dudácký band The Rebel Pipers, jejichž hudba provázela britské vojáky na válečná pole.

Protože v srpnu jsou dlouhé noci, bylo by škoda skončit v podvečer, a tak bylo na večerní čas připraveno promítání zajímavého filmu. Návštěvníci si mohli nakoupit militarie, knihy a odznaky u prodejních stánků, zajištěno bylo bohaté občerstvení. 

Akce byla zahájena v 11.00 hodin, přílet armádního Mi-17 a seskok příslušníků AČR je naplánován na 13 hodin. Vstupné bylo dobrovolné.

Nad akcí převzal záštitu hejtman Středočeského kraje Ing. Miloš Petera a je pořádána za podpory Středočeského kraje.

 
 

 

Den české historie 2016