Jaroslav Kotásek

Jaroslav Kotásek se narodil 31. července 1917 v Ratíškovicích na Hodonínsku, kde také vychodil obecnou školu. Jako učeň byl přijat na Baťovu školu práce, kde prodělal dvě třídy měšťanské školy. V devatenácti letech nastoupil jako horník v dole, který vlastnila firma Baťa. Prvního března 1939 začala Jaroslavu Kotáskovi základní vojenská služba, kterou vykonával u ženijního pluku v Kroměříži. Už 23. března 1939 je z ní ale propuštěn. Na Silvestra 1939 se vydává přes Slovensko a Maďarsko do Jugoslávie, kde se 7. ledna hlásí na našem konzulátě v Bělehradě. Pokračuje přes Řecko, Turecko do Bejrútu v Libanonu. Odtud odplouvá lodí do Francie, kde je 6. března odveden do československé jednotky v Agde.

 

Zařazen je nejprve k 2. pěšímu pluku, od kterého je následně přeložen k divizní ženijní rotě. Po ústupu z Francie připlouvá Jaroslav Kotásek na lodi MOHAMED EL KEBIR ke břehům Albionu. Do září 1940 je vojákem ženijní jednotky, na začátku podzimu byl vyslán do Skotska na kurz pro přípravu sabotáží. V Ringway navíc prodělal i výcvik v seskoku padákem. V druhé polovině roku 1942 byl přijat do skupiny pro nácvik zvláštních úkolů ve vlasti. S dalšími absolvovanými kurzy, výcviky a cvičeními byl Kotásek způsobilý pro zařazení do výsadkové skupiny SPELTER, s kterou na počátku května 1944 přistál na padáku v blízkosti obce Kramolín na Třebíčsku.

 

Při úniku z obklíčení u hájenky Na Ostrých na kraji Myslibořic, kde parašutisté nalezli své dočasné útočiště, Jaroslav Kotásek po zásahu střelou dne 16. května 1944 umírá. Za svou bojovou činnost byl posmrtně vyznamenán Československým válečným křížem a povýšen na nadporučíka v záloze In memoriam.

Více informací >>>